PLC چیست ؟ مزایا و انواع مختلف PLC آکادمی ماهر

برای شروع کار پی ال سی ، cpu دستگاه موظف است تا اطلاعات را از ماژول ورودی بخواند و به بررسی وضعیت تمامی اطلاعات دریافت شده بپردازد. کاربرانی که این دستگاه را خریداری می کنند از طریق برنامه نویسی مبتنی بر plc برنامه مورد نیاز برای دستگاه را می نویسند تا plc مطابق آن برای کنترل دستگاه اقدام کند. این فرآیند تا زمان بازگشتن پی ال سی به حالت اجرایی ادامه پیدا می کند.

خروجی الکترونیک یا ترانزیستوری دارای سرعت بیشتری نسبت به نوع رله ای است. این خروجی ها فاقد قسمت های مکانیکی بوده و در مقایسه با نوع رله ای دارای طول عمر بیشتری هستند. علاوه بر این خروجی های PLC می تواند به صورت دیجیتال یا آنالوگ انتخاب شود.

اجزای اصلی PLC

قطع و وصل لامپ با کنترل PLCو این مثال تنها یک نمونه بسیار ساده از کارکرد پی ال plc 1200 زیمنس سی بود. یک PLC توانایی کنترل و اجرای فرآیندهای بسیار پیچیده‌تری را دارد. اما قبل از ورود دقیقتر به پی ال سی، بهتر است نگاهی به کنترل در صنعت پیش از ظهور PLCها بیندازیم. در مقاله های بعدی به بررسی زبان های برنامه نویسی PLC و مینی پی‌ال‌سی ها به خصوص لوگو ی شرکت زیمنس خواهیم پرداخت.

  • سپس با ایجاد نیروی مغناطیسی، سوئیچ متناظر آن در حالت باز یا بسته قرار می‌گیرد.
  • مروری بر سیستم کنترل PLC به عنوان مغز اصلی آن خواهیم داشت.
  • به عبارت دیگر PLC عبارت از یک کنترل کننده منطقی است که می توان منطق کنترل را توسط برنامه برای آن تعریف نمود و در صورت نیاز، به راحتی آن را تغییر داد.
  • پی ال سی های تولید شده توسط این شرکت ها مدل های مختلفی دارند و هر مدل برای هدف خاصی تولید و عرضه می شود.
  • HMI به وسیله ورودی هایی به تابلوهای برق plc متصل شده و به آن ها در کنترل و نظارت بر ماشین آلات کمک می کنند.

PLC چیست ؟ مزایا و انواع مختلف PLC آکادمی ماهر

در مقایسه با روش های حل سنتی و PLC می توان نتیجه گرفت که روش کار PLC آسانتر و توانایی و قابلیت بیشتری نسبت به روش سنتی می باشد. در PLC می توان به راحتی در برنامه و اجرای آن تغییرات اعمال نمود. همچنین دارای حجم کم و ارزان تری می باشد و نگهداری آن نیز آسان تر است. برای اولین بار از PLC در صنعت اتومبیل سازی استفاده شد و این دستگاه جایگزین رله ها و تایمرها شد.

کاربرد plc ( پی ال سی )

در حقیقت رله ها در طراحی و سیم کشی ساختمان ها برای نور پردازی و یا روشنایی خودکار کاربرد دارد و کار را ساده تر می کند. همچنین در برخی از سیستم های حفاظتی و خانه های هوشمند از رله ها استفاده می شود. در واقع رله های قابل برنامه ریزی توانایی روشن کردن سیستم های مختلف را از طریق اس ام اس و یا اپلیکیشن ها دارند و به سادگی و با استفاده از موبایل و تبلت های هوشمند می توان سیستم های مختلف درون خانه را فعال یا غیر فعال کرد. انجام محاسبات پیچیده، قیاس و نتیجه گیری فرایند های منطقی به عهده پردازشگر دستگاه می باشد.حفظ و نگهداری اطلاعات درون دستگاه بر عهده حافظه پی ال سی ها است.منبع تغذیه ولتاژی که رله ها نیاز دارند را فراهم می کند.

مزایای تابلو PLC: